לקראת שבוע התזונה והתזונאי.ת בישראל שנערך מידי שנה בחודש יוני במטרה להעלות את המודעות לתזונה ותפקידו המשמעותי של התזונאי מוגשים לפניכם עשרת עקרונות התזונה החשובים ביותר שכדאי להקפיד עליהם.

הבריאות שלנו מושפעת מהמזון שאנו אוכלים. אבל עוד לפני שמדברים על כמה לאכול או מתי לאכול חשוב לדבר על עקרונות תזונתיים שיאפשרו לחיות בסביבת אכילה חכמה המקדמת את הבריאות.

הפחתת צריכת מזון מעובד- בעת קניית המזון בסופר מרקט רצוי להשוות בין מוצרים שונים ולרכוש את אלו שיש להם רשימת מרכיבים הקטנה ביותר. ככול שהמזון מעובד יותר הערך התזונתי שלו קטן יותר. וככול שרשימת המרכיבים גדולה יותר זה מעיד על רמת עיבוד גדולה יותר.

פיזור את הארוחות לאורך היום.- פיזור ארוחות נכון יאפשר לשמור על תחושת שובע לאורך היום ותחושת רעב כזו שלא משתלטת עלינו וגורמת לנו לאכול כמויות גדולות מידי. יש אנשים שמסתדרים עם 3 ארוחות ביום ויש אנשים שיועילו להם 5 ארוחות ליום, הכי חשוב להקשיב לתחושות הרעב והשובע ולאכול לפיהן. כמו כן רצוי לסיים את האכילה בשלוש השעות שלפני השינה כדי לא להכביד על פעילות מערכת העיכול.

הקפידו לאכול כל יום ירקות ופירות טריים- הבישול או ייבוש שלהם הורסים חלק מהוויטמינים הנמצאים במזון הטרי, ובעיקר את וויטמין C החשוב לפעילותה התקינה של מערכת החיסון.

שתיה מספקת של נוזלים לאורך היום - חיונית לפעילות התקינה של הגוף. השתייה הרצויה ביותר היא מים. ניתן לגוון עם תה צמחים מסוגים שונים ללא תוספת של סוכר. אם מתחשק מידי פעם להתרענן עם שתיה מתוקה אז להעדיף מיץ טרי סחוט ללא תוספת של מי סוכר למשקה כפי שמוסיפים בדוכני מיצים ושייקים.

הפחתת חשיפה לממתיקים מלאכותיים - כיום חברות המזון משלבות ממתיקים מלאכותיים מסוגים שונים במזון כדי להימנע מתוספת סוכר שתחייב אותם לשים מדבקה אדומה על המוצר ולכן חיוני שאנשים המעוניינים להימנע מצריכה של ממתיקים מלאכותיים יקראו את רשימת מרכיבי המוצר לגלות אם מסתתר בו ממתיק מלאכותי. משרד הבריאות ממליץ לאוכלוסיות רגישות להפחית ולהימנע מצריכת ממתיק מלאכותי מכל סוג בעיקר תינוקות, ילדים, בני נוער, נשים הרות ומניקות אך כיון שהמחקרים חלוקים באשר לנזקים הבריאותיים שלהם רצוי שכול שכבות האוכלוסייה יפחיתו שימוש בהם למינימום וימנעו מהם לחלוטין במידת האפשר.

תזונה מבוססת צומח- תזונה מהצומח כגון ירקות, פירות, קטניות, דגנים מלאים ואגוזים למיניהם הם המומלצים כבסיס התזונה ומבין כולם חשוב לשים את הדגש על ירקות. מזון מהצומח מכיל סיבים תזונתיים החיוניים לפעילות תקינה של מערכת העיכול ולמניעת התפתחות של מחלות כגון כולסטרול וסוכרת וכו'. בכל ארוחה וודאו שחצי מהצלחת מכילה מזון צמחי בעיקר ירקות מבושלים וטריים.

שילוב קבוע של שומן בריא בתזונה- שומן בלתי רווי חיוני לפעילות התקינה של הגוף. שמן מכבישה קרה כגון שמן זית או אבוקדו, זיתים, שקדים ואגוזים לא קלויים כגון אגוזי מקדמיה ואגוזי ברזיל, אבוקדו ורטבים בהכנה ביתית. השומן הבריא מעניק טעם עשיר יותר למתכונים ומאזן את רמות הכולסטרול הרע בגוף.

בתקופות של סטרס- חשוב לשלב בתזונה נוגדי חמצון שיעזרו להפחית את נזקי הסטרס לגוף. מזון המכיל נוגדי חימצון הם בעיקר ירקות ופירות בצבעים שונים. הצבעים הם פיטוכימיקלים שונים ולכל צבע יש השפעה נוגדת חיצון אחרת על הגוף. בעת קנייה של ירקות ופירות כדאי לוודא שיש בעגלה את חמשת הצבעים: ירוק ( ירקות עליים), אדום ( עגבניות, אבטיח), סגול ( בצל סגול, פירות יער), לבן ( בננה, שורש סלרי ופטרוזיליה), כתום ( פלפל כתום, משמשים). בארץ ניתן למצוא לאורך כל השנה שפע של ירקות ופירות טריים בצבעים שונים בשווקים.

אכלו מזון מקומי- מזון הנאכל קרוב לזמן הקטיף יהיה בעל ערכים תזונתיים טובים יותר מאשר מזון שעבר שינוע מארץ או מיבשת אחרת. כאשר עובר פרק זמן ארוך בין ייצור המזון ( למשל שמן זית) עד שהוא נאכל, הערך התזונתי שלו מושפע מתנאי האחסון שלו ומהאריזה שלו- חשיפה לחום, חמצן וכלי אריזה שונים פוגעים בערך התזונתי. כאשר צורכים מזון המיוצר בישראל לא רק שלמזון ערך תזונתי טוב יותר אלא שגם מחזקים את החקלאות הישראלית החיונית לחוסנה של מדינתנו. חקלאות חזקה תבטיח בעתות חירום אספקה של מזון לתושבי ישראל ללא תלות בחסדיה של מדינה אחרת.

יותר בישול ביתי ופחות אוכל מבחוץ- בבישול ביתי אנו שולטים באיכות המרכיבים, בכמות המלח והסוכר במזון ובאיכות השומן הנמצא במתכון. זה כייף להתפנק מידי פעם באכילה של מזון בחוץ אך בסיס התזונה הוא הבישול הביתי המזין. שילוב כל בני הבית בהכנת המזון לא רק שתורמת לפיתוח הרגלי אכילה טובים יותר אלא גם מהווה ביטוי ליצירתיות, גיבוש משפחתי חשוב ומאפשרת הכרות טובה יותר של בני הבית אחד עם השני. מחקרים הראו שילדים שגדלים בבית בו יש הרגלי אכילה טובים יישמו הרגלי אכילה טובים גם בבית שלהם כשיתבגרו.