לעילוי נשמת שני ניקול לוק ז"ל


וַיְדַבֵּ֤ר יְהֹוָה֙ אֶל משֶׁ֔ה בְּהַ֥ר סִינַ֖י לֵאמֹֽר, דַּבֵּ֞ר אֶל בְּנֵ֤י יִשְׂרָאֵל֙ וְאָֽמַרְתָּ֣ אֲלֵהֶ֔ם כִּ֤י תָבֹ֨אוּ֙ אֶל הָאָ֔רֶץ אֲשֶׁ֥ר אֲנִ֖י נֹתֵ֣ן לָכֶ֑ם וְשָֽׁבְתָ֣ה הָאָ֔רֶץ שַׁבָּ֖ת לַֽיהֹוָֽה:

מצוות שמיטה 

אחת המצוות שהיא מצווה לאומית מצוות השמיטה. פעם בשבע שנים על כל עובדי האדמה, החקלאים היהודים, להפסיק את עבודתם בעבודת האדמה ולשמוט האדמה שלהם הפקר ... למה זה ? למה האדמה צריכה לנוח כל שבע שנים ? אחת הסיבות שגם לאדמה מותר כמו שגם לנו יש שבת , בזה שהאדמה נחה אנחנו אנחנו מבינים למי שייכת האדמה  וכמה הכל בידים של ה'.


רבינו ה׳בן איש חי׳ הקדוש, שאל ?
מה ראה הקב״ה לצוות אותנו, על מצוות השמיטה, לעזוב אחת לשבע שנים, את מטה לחמו ? 

רבינו השיב: שהאיש העשיר, לא מרגיש את צערו ורעבונו של האיש העני! וע״כ הציווי הזה, כדי שגם העשירים ירגיש במקצת במחסורו של העני, ויזדרזו לתת להם את צורכיהם ברוחב לב.

ומה שכר המצווה ?

ובאמת הסיבה הכי חשובה היא זה שכשהאדמה שלך הפקר כולם יכולים להינות מפירותיה במיוחד מי שאין לו,  וזו בעצם הברכה שלנו ...יהיה לנו שלום, יהיו גשמי ברכה, יהיה שפע רב, מה שנקרא ברכת ה' היא תעשיר , יותר מזה היא מצוות היובל, שבע כפול שבע  מצווה שמגיעה פעם בחמישים שנה  גם פה הקרקע הפקר מפסיקים את העבודה ומחזירים אחוזת קרקע לבעלים הראשונים שלהם והכל מתחיל מהתחלה ...

כתוב במדרש אגדה 

"כיוון שחביבים ישראל על הקדוש ברוך הוא ציוה עליהם לעשות מלאכה בשישה ימים ולנוח ביום השביעי.
כך חביבים על הקדוש ברוך הוא שאר בריותיו ובמיוחד בארץ , שמתפללים לפניו יותר מכל הנבראים ובכל שנה מוציאה יבולה מחדש לפניו, לכן ציוה הקדוש ברוך הוא לזרוע את הארץ שש שנים ולתת לה מנוחה בשנה השביעית"

איזה דקיות חשובות 

אין משהו שלא חשבת עליו אבא ..
מהמון מעשים ומצוות וגם ממצוות השמיטה אנחנו יכולים  לראות את דרך ה' ואת דרכם של עם ישראל הכשרים, לרחם על הבריות ובמיוחד על העניים והאביונים, היתומים והאלמנות המשוועים לעזרה.
אנחנו שומטים את אדמה וכל כך הרבה אנחנו מקבלים,  הרי את המילה נתן ניתן לקרוא משני הכיוונים  ..

והכי חשוב 

שידע לו האדם, שכל העולמות כולם, וכל מה שיש בהם - שייכים לקב״ה ׳בעל הבית׳ היחיד ,לכן התורה מצווה אותו לשמוט את שדהו וכרמו, שהוא מקור פרנסתו, אחת לשבע שנים, לומר לנו מפורשות: ״בן אדם! זה לא שלך !אלא הכל שייך לבורא עולם״.

שמות פרשות השבוע

שמות הפרשה בשבועות האחרונים יצרו לנו משפט אחרי מות קדושים אמור בהר והשבוע בהר ,ימים קשים עוברים על עם ישראל אבל השבוע משהוא אחד ניחם את ליבי מאוד ועוד לבבות של רבים  כאשר השיבו את שני ניקול לוק ז"ל היקרה לקבורה תודה לבורא יתברך אין לי ספק שזכות רבי מאיר בעל הנס ,רבי שמעון בר יוחאי ורבי עקיבה עמדה להם למשפחת לוק להגיע לקבר ישראל ולהנחם במחיצתה זה היה השבוע שלהם ורינת לוק היקרה היא הראתה לנו כמה כוח יש לתפילה, מחבקת אתכם משפחה יקרה שלנו שהריי חמי היקר באדם רבי חיים אלעזרי ז"ל היה חברו הטוב של סבא של שני עמרם לוק ז"ל היקר והאהוב ראש המועצת בית שמש לשעבר שכיבד אותי במעמד חופתי בברכה האחרונה הרי זו דִּיצָה וְחֶדְוָה הרי זו אַהֲבָה וְאַחֲוָה שָׁלוֹם וְרֵעוּת הרי זו חלה כך ברכתי ואיך העולם עגול ומחבר בין כולנו יהי זכרה ברוך של שני היקרה...

 
ל"ג בעומר 

מה הסיבה שנדליק מדורות ? סיפרו לנו כשהיינו קטנים על מרד בר כוכבה ,האמת היא שדווקא במלחמה הזאת לא צלחה היו הרבה מתים והמון יהודים הוגלו לא באמת היה על מה לשמוח , שני דברים גדולים שהיו זה..

אחד: ירד אור גדול לעולם רבי שמעון ביקש מכל תלמידיו להגיע וסיפר להם שהוא עולה השמימה לפי זה לקבל ממנו את כל הסודות הגדולים והנשגבים של הזוהר הקדוש וגם הפסיקה המגיפה עשרים וארבע אלף תלמידים של רבי עקיבה מתו על שלא נהגו כבוד אחד לשני ... הגיבור הגדול של השבוע זה דווקא רבי עקיבה שביום ל"ג בעומר ביום שנסתיימה המגפה ואחרי כל כך הרבה הלוויות בכל הכח העמיד את התורה הקדושה והקים ישיבה ובין התלמידים שלו היו גם רבי מאיר בעל הנס וגם רבי שמעון על זה שנרים את עצמנו מהשכול על זה שנעשה דברים גדולים מהחיים על זה שנבחר בחיים על זה צריך לחגוג!

מפסח ועד לחג מתן תורה

מפסח שבו היתה יציאת מצרים ועד לחג אנחנו מתעלים רוחנית מתחזקים מאמינים יותר לומדים מצוות .. מהמקום הכי שפל בעולם שזה מצרים מכל הטומאה, לקבלת התורה וזה מה שאנחנו צריכים לקבל על עצמנו להתחזק באמונה תמימה שהכל זה מה' יתברך ואין משהו שלא ממנו לחטוף מצוות ומעשים טובים ולהיות אנשים מלאים בנתינה כי מה יחזיק אותנו שפויים בכל מה שקורא לנו עכשיו רק אבא "אין לנו על מי להישען רק על  אבינו שבשמים"


שבת שלום לכולם .

 

על הכותבת: 

אסנת אלעזרי בעלת משרד אדריכלות עיצוב פנים יועצת בטיחות אש וחוקרת דליקות .אסנת מדריכת כלות יועצת זוגית מעבירה שיעורי תורה וערבי הפרשות חלה, 

פרשת השבוע מתוך הספר "יפה ותמה" שראה אור לעילוי נשמת בתה בר מזל זכרה לברכה אסנת הקימה עמותה ומפעל חסד "יפה כלבנה ברה כחמה".