המועצה לשימור אתרים, בשיתוף משרד המורשת, מזמינה את הציבור הרחב לקחת חלק בעשרות אירועי שבוע שימור אתרים - חלקם הגדול ללא תשלום - שיתקיימו בכל רחבי הארץ בין התאריכים י"ד-כ"ג באייר, 31-22 במאי.

שבוע שימור אתרים מתקיים כבר יותר מ-30 שנה, ומטרתו לחשוף בפני הציבור הרחב את חשיבותו ואת הפנים השונות של תחום השימור - שהוא הבסיס להנחלת המורשת - כמו גם את פעילותה המקיפה של המועצה לשימור אתרים ואת אתרי המורשת בכל הארץ. כל זאת, באמצעות מפגשים בלתי אמצעיים עם בתים, דמויות וסיפורים, שיחד מרכיבים את התמונה המופלאה של ההתיישבות בארץ מאז המאה ה-19 ושל המאבק להקמת המדינה.

עמרי שלמון, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים: "גם במהלך הימים המורכבים העוברים עלינו בעת הזאת, ימים של חירום ומלחמה, חובה עלינו להמשיך לנוע קדימה, ויחד עם הציבור הרחב לפעול וליצור סדר יום שהשימור והנחלת המורשת נמצאים במקום מרכזי בו. שבוע שימור אתרים, מהווה הזדמנות מצוינת להכרות עם נושא השימור בכלל ועם פועלם של המועצה לשימור אתרים ואתרי המורשת בפרט".

בין האירועים הבולטים בשבוע שימור אתרים השנה: מגוון סיורים מודרכים באתרי מורשת בערים, במושבות, בקיבוצים ובמושבים; סיור בבית ויצמן ברחובות בעקבות מורשתו של האדריכל הנודע אריך מנדלסון; סיור לאורך הדרך ההיסטורית בין יפו לירושלים; ערבי שירה, "יום הנוטר" במשטרת נהלל ההיסטורית; תהליכי שימור המורשת בירושלים - המציאות והחלום; נגיעה בתולדות הרכבת החיג’אזית בחיפה; ביקורים בבתים המספרים את סיפוריהם של החלוצים והחלוצות; סיורים מיוחדים במוזיאונים לאומנות; סיור בעקבות שימור יצירתו של האמן הנודע שרגא ווייל; חיפה החדשה של דאהר אל־עמר; סיפורי אהבה וקולינריה באשקלון ועוד.

פירוט כל האירועים באתר המועצה לשימור אתרים

אירועי שבוע שימור אתרים (לפי סדר כרונולוגי בכל אזור)

אזור הצפון

ראשון, 26.5, חיפה, "עולים על הפסים - הקמת הרכבת החיג’אזית": סיור רגלי בעקבות סיפור הקמתה של הרכבת המפורסמת. בשיתוף העמותה לתולדות חיפה.
ללא תשלום. פרטים והרשמה בקישור

שני, 27.5, חיפה, "מהמרכז המסחרי הישן למרכז המסחרי החדש": סיור רגלי בשיתוף העמותה לתולדות חיפה. ללא תשלום. פרטים והרשמה בקישור

שני, 27.5, מוזיאון בית שאן, "טיש טיול": סיור עששיות בלב העיר העתיקה של בית שאן, בין המבנים ההיסטוריים: הסראיה, מגדל המים, המצודה הצלבנית והאמפיתיאטרון הרומי, ולאחר מכן "אפטר קומזיץ ישראלי" - שירים וצ'יזבטים באווירת ל"ג בעומר. בהנחיית "תיבת נגינה".

30 ₪ למשתתפ/ת. לפרטים: 052-6070393

שלישי, 28.5, אתר רכבת העמק בכפר יהושע, "שהשמש תעבור עלי": ערב שירי תקווה ונחמה בזמר העברי לדורותיו עם מיקה עינב ויאיר סתוי.

30 ₪ למשתתפ/ת. למפונים מהצפון ומהדרום - ללא תשלום (בהרשמה מראש בלבד).

מספר המקומות מוגבל. פרטים נוספים והרשמה בקישור

שלישי, 28.5, המשכן לאומנויות בעין חרוד, "סוד האור": סיור מיוחד בהדרכת אביטל אפרת על תפקיד האור הטבעי בתכנון המוזיאון, בפענוח עבודתו פורצת הדרך של אדריכל המבנה, שמואל ביקלס.

הסיור כלול בדמי הכניסה למוזיאון (46 ₪ למבוגר, 15 לילד). פרטים והרשמה בקישור

רביעי, 29.5, משטרת נהלל ההיסטורית: "יום הנוטר" – הרצאות על הנוטרים וההגנה על יישובים בתקופת המרד הערבי ועל משמר הגבול והגנת יישובי הספר, וכן שיח לוחמים עם מפקדי כיתות כוננות בקיבוצים רעים ונירים. ללא תשלום אבל מותנה בהרשמה מראש בטל. 04-6415073

חמישי, 30.5, שעה 11:00, מסלול יגור

סיפור הסליק הגדול של ההגנה ו'השבת השחורה' ב-29.6.46. ביקור בבית שומר המסילה של הרכבת החיג'אזית - מרכז המבקרים 'יגור זה סיפור', במבנה המשטרה הבריטית מ-1932, ושירי יורם טהרלב, שמקורם בנופי קיבוץ יגור. 30 ₪ למשתתפ/ת. מותנה במינימום משתתפים.

לפרטים ולהרשמה: 054-6833075

חמישי, 30.5, חיפה, "העיר החדשה של דאהר אל עמר" - סיור רגלי בעקבות השייח' שמילא תפקיד מרכזי בבניית חיפה החדשה. בשיתוף העמותה לתולדות חיפה.
ללא תשלום. פרטים והרשמה בקישור

ימי שישי, 24.5 ו-31.5, מוזיאון העלייה הראשונה בזכרון יעקב: סיור שימור ומורשת לאורך רחוב המייסדים וביקור מוזיאון העלייה הראשונה.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה למוזיאון (25 ₪ למבוגר, 20 לילד). לפרטים: 052-7300876.

אזור תל אביב

חמישי-שישי, 24-23.5, "בתים מבפנים" במקווה ישראל. במסגרת אירוע "בתים מבפנים", יתקיימו שלושה סיורים במקווה ישראל, בית הספר החקלאי הראשון בארץ ישראל:

חמישי, 23.5, בשעה 17:00, "רוח המקום" – כיצד מתמודד מקווה ישראל עם לחצי פיתוח מתמידים, וכיצד שומרים על רוח המקום, ערכיו והנרטיבים שלו. הסיור בהדרכת יעל אטקין, מנהלת מחוז תל אביב במועצה לשימור אתרים.

שישי, 24.5, בשעות 10:00 ו-11:00, סיפורו של מקווה ישראל – סיורים בהובלת מדריכי מרכז המבקרים של מקווה ישראל אל האתרים ההיסטוריים של הכפר: בית הכנסת, שדרת הדקלים, הפיקוס הבנגלי, סדנת המכניקה (בה יוצרה, בין השאר, מרגמת הדוידקה) ועוד.

ההשתתפות בכל הסיורים ללא תשלום אבל מותנית בהרשמה מראש באתר "בתים מבפנים". מספר המקומות מוגבל.

שישי, 24.5, 13:00-09:00, "דרך עולי הרגל ההיסטורית מיפו לירושלים": סיור מיוחד בהדרכת יעל אטקין ומיכל הלוי-בר, מנהלות מחוזות ת"א ומרכז במועצה לשימור אתרים.
ללא תשלום אבל מותנה בהרשמה מראש (הנחיות הגעה לנקודת ההתחלה והסיום יישלחו למשתתפים ערב הסיור). לפרטים ולהרשמה: [email protected]

אזור המרכז

רביעי, 22.5, בתים פתוחים בפתח תקווה: סיור בבית אברהם שפירא  בהובלת שי פרקש, מומחה לתיעוד, שימור ושיחזור של ציורי קיר, שהיה זה שחשף ושיחזר את ציורי הקיר במקום. בהמשך, ביקור במרכז היוצרים, הפועל במתחם לשימור ששימש בעבר את ביה"ס החקלאי ע"ש רוזה כהן, אמו של יצחק רבין ז"ל. במהלך הביקור נשמע על ההיסטוריה של המקום, על תהליך השיקום שלו ועל השימוש העכשווי שלו.  ללא תשלום אבל מותנה בהרשמה מראש 03-9113668

שישי, 24.5, פתח תקווה, "סגנונות בנייה בראשית המושבה": סיור במרכז העיר ההיסטורי, בעקבות סגנונות הבנייה השונים לאורך ימיה הראשונים של המושבה. מדריך: קרול ווקסלר, מהנדס בניין ושימור. ללא תשלום אבל מותנה בהרשמה מראש: 03-9113668

שישי, 24.5, פתח תקווה, "על היסטוריה, שימור וחינוך בחווה החקלאית": הכרות עם אתרי החווה החקלאית ברח' קפלן - הקמתה והמאבק על שימורה לאורך השנים. מדריך: יהונתן טל.

ללא תשלום אבל מותנה בהרשמה מראש: 03-9113668

ראשון, 26.5, 16:00, מוזיאון מכון איילון ברחובות, "ציר מכלול מורשת מוחשית": השקת גיליון “אתרים המגזין” מס’ 13, של המועצה לשימור אתרים. ללא תשלום.

ראשון, 26.5, 16:00, קיבוץ העוגן, "בעקבות שימור יצירתו של האמן שרגא ווייל": סיור ברחבי הקיבוץ בעקבות יצירותיו של הצייר, הפסל והמאייר המפורסם. בשיתוף מיזם סקר אמנות הקיר.
ללא תשלום. מומלץ להירשם מראש. הסיור מוגבל ל-25 משתתפים. הרשמה בקישור

שני, 27.5, המוזיאון לתולדות ראשונים בפתח תקווה, "ממש כמו פעם" - חוויה בין דורית: "אוטופעם" - פעילות מיוחדת של של המועצה לשימור אתרים – משחקים, תחפושות, קיר צילום, וחפצים של פעם. בתוך המוזיאון יתקיימו הדרכה תיאטרלית, הקרנת סרט מקורי על הילדות בפתח תקווה בראשית המושבה וסדנת יצירה. 20 ₪ למשתתפ/ת. פרטים והרשמה בקישור

שני, 27.5, מזכרת בתיה, "אמנות בתוך תפאורת שימור היסטורי" - סיור אמנות ושימור במושבה.

20 ₪ למשתתפ/ת. מותנה במספר משתתפים. פרטים והרשמה בקישור

שלישי, 28.5, מזכרת בתיה, "בתים מספרים"- סיור בעקבות בתים היסטוריים והאנשים שגרו בהם.

20 ₪ למשתתפ/ת. מותנה במספר משתתפים. פרטים והרשמה בקישור

רביעי, 29.5, בית ויצמן ברחובות, "מורשת האדריכל אריך מנדלסון", סיור מיוחד ביוזמת המועצה לשימור אתרים, איקומוס ישראל ודוקומומו ישראל, במטרה להעלות את המודעות והתמיכה הציבורית במהלך ההכרזה וההגנה על המבנים שתכנן מנדלסון בארץ ישראל בשנות ה-30' של המאה שעברה. הדרכה: תמר טוכלר ואדר’ ערן מורדוכוביץ'.
ללא תשלום, אבל בהרשמה מראש. מספר המקומות מוגבל. פרטים והרשמה בקישור

רביעי, 29.5, אתר הפרדסנות ע"ש מינקוב ברחובות: לכבוד שבוע שימור אתרים, יוצא אתר הפרדסנות אל הגרעין ההיסטורי של רחובות, לסיור שימור במהלכו נחיה מחדש את האירועים והאנשים שעיצבו את המושבה. 10 ₪ למשתתפ/ת. פרטים והרשמה בקישור

רביעי, 29.5, מתחם בית ספר חביב, ראשון לציון: סיור, הרצאה וביקור בתערוכה על אליעזר בן יהודה. ללא תשלום. הרשמה בקישור

רביעי, 29.5, מזכרת בתיה, "סיפורים בין מצבות"- סיור שקיעה בבית העלמין. בתשלום.

20 ₪ למשתתפ/ת. מותנה במספר משתתפים. פרטים והרשמה בקישור

חמישי, 30.5, מזכרת בתיה, "מסע במנהרת הזמן אל תקופת העלייה הראשונה" – סיור רגלי (13:00-11:00) בעקבות אתרים ואנשים מימיה הראשונים של המושבה.
20 ₪ למשתתפ/ת. מותנה במספר משתתפים. פרטים והרשמה בקישור

חמישי, 30.5, לוד, "דיוספוליס - עיר האלוהים": סיורים מודרכים במסגרת כנס לוד ה-10.
הסיורים: פסיפס לוד במרכז הארכיאולוגי (60 ₪ לאדם) ובעקבות שימור תחנת הרכבת הבריטית בעיר (40 ₪ לאדם).

ההשתתפות בכנס עצמו ללא תשלום אך בהרשמה מראש. פרטים והרשמה בקישור

שישי, 31.5, כפר הנוער עיינות נעמת, "עטרה ויושנה": ביקור במוזיאתר עיינות, בדגש תכנון הכפר ושימור מבנה הרפת ההיסטורית, סיור במרחבי הכפר, הכרות עם לימודי האדריכלות במקום, גן הפסלים ועוד. 30 ₪ למשתתפ/ת. פרטים והרשמה בקישור

אזור ירושלים

שלישי, 28.5, "תהליכי שימור המורשת בירושלים - המציאות והחלום" - דיון וסיור.
ללא תשלום. לפרטים:  .052-4204754

שלישי, 28.5, מרכז מורשת אלון מורה, "חושבים מורשת בשומרון": איך מקימים ארכיון ותצוגה? מפגש נציגים מדור המייסדים, הצגה של דילמות בין שימור לפיתוח, ושל פעולות שימור ושיתוף בתהליך בניית תצוגה מבוססת פריטים למרכז המורשת.

ללא תשלום. לפרטים: 02-9665177

אזור הדרום

ראשון, 26.5, 19:00, "הצלמנייה" בבאר שבע (רח' האבות 63): "שימור פוגש אמנות" – ערב עיון מיוחד לציון פתיחת שבוע שימור אתרים בעיר. הרצאות בנושאי הכשרת אמנים ומורים לאמנות בנגב, מוזיאונים קטנים בנגב ועוד. האירוע במעמד סגן ראש העיר, שלומי נומה, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים, עמרי שלמון, ראש מינהל התרבות, חברת כיוונים, יאיר נגיד, יו"ר ועדת באר שבע לשימור ומקים ואוצר הצלמנייה, גואל דרורי. בערב הפתיחה ולאורך השבוע תוצג במקום תערוכה של אמנים מקומיים. אוצרת: שולה פרמדר.  ללא תשלום.

שני-רביעי, 29-27.5, "מאחורי החומות בעיר העתיקה בבאר שבע": סיורי גלריות בהדרכת חברי ועדת באר שבע לשימור. ההדרכות יתקיימו בשפה הרוסית (שני ב-18:00), ספרדית (שני ב-18:30) ועברית (שלישי ורביעי ב-18:30).

כל הסיורים ייצאו מ"הצלמנייה", רח' האבות 63. אין צורך בהרשמה מראש. ללא תשלום.

חמישי, 30.5, אשקלון, "רכילות מקומית: נערות מאפרידר ומצילים ממגדל" – סיור בעקבות סיפורי אהבה, רכילות וקולינריה בעיר. 135 ₪ לאדם, 250 לזוג. 052-3927060

שישי, 31.5, אשקלון, "מגדל - סיפורה של קולינריה מקומית במושבת עולים" – סיור קולינרי משולב בסיפורו היסטורי של המקום. 165 ₪ לאדם, 300 לזוג. 052-3927060

שישי, 31.5, צריף בן גוריון, "הזקן והמדבר" - כיצד נראו חיי היומיום של בן גוריון אחרי שפרש מראשות הממשלה ועבר לשדה בוקר? מה העסיק אותו אחרי הפרישה? מה חשבו עליו השכנים? כל זאת ועוד במהלך סיור חווייתי, המבוסס על אירועים אמיתיים.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר (25 ₪ למבוגר, 20 ₪ לילד)

פירוט כל האירועים באתר המועצה לשימור אתרים