יום הזיכרון לשואה ולגבורה מוקדש להתייחדות עם זכר השואה שהמיטו הנאצים ועוזריהם על העם היהודי ועם זכר מעשי הגבורה ומעשי המרד בימים ההם. הערב, ראשון, 5.5, ומחר, שני, 6.5, יצוין יום השואה. להלן מספר אתרים שהוקמו באזור בית שמש כעדות וזיכרון לשואה. 

יער הקדושים: 6 מיליון עצים

בשנת 1951 נטעה קק"ל, בסיוע ארגון בני ברית, את יער הקדושים לאורך המדרונות התלולים של נחל כסלון, החוצה את הרי ירושלים. היער מכיל שישה מיליון עצים ומתפאר בעצי חורש ים תיכוני, ובפריחה פרחי בר צבעוניים בעונות החורף והאביב, כשהבולטים והמיוחדים שבהם הם הלוטם המרווני והמרווה המשולשת. ביער הקדושים נמצאים מספר מסלולי הליכה המשלבים אתרי מורשת וארכיאולוגיה שכדאי לבקר בהם, דוגמת חניון יהודי תימן, מערת בני ברית, טרסות עתיקות ותצפית על נחל כסלון.

אנדרטת מגילת האש

אנדרטת מגילת האש היא אנדרטה הניצבת בהרי ירושלים, ובה מונצחים תולדות עם ישראל משואה לתקומה. נחנכה בחודש מרץ 1972. האנדרטה הוקמה ביוזמת "בני ברית" בארצות הברית, ובתרומתו. האתר נבחר על ידי יוסף ויץ, מראשי קק"ל וממייסדי מינהל מקרקעי ישראל. את האנדרטה פיסל האמן נתן רפפורט, ניצול השואה בעצמו. האנדרטה עשויה ברונזה וגובהה שמונה מטרים. צורתה היא של שני גלילי מגילה, המביעים את היותו של עם ישראל עם הספר. גליל אחד מתאר את השואה והשני את התקומה.

יער רוגלית

ביער רוגלית קיר זיכרון עם שמותיהם של 80 אלף יהודים מצרפת שנרצחו בשואה, הכוללים תמונות וצילומי מסמכים עם שמות הקורבנות. את האנדרטה הקים ארגון הבנים והבנות של קרבנות השואה היהודים מצרפת. קק"ל נטעה ביער 80 אלף עצים לזכר הנספים, ממשלת צרפת ממשלת צרפת תרמה כ-24,000 עצים, ממשלת גרמניה 7,000 עצים (יהודים צרפתים ממוצא גרמני), וממשלת אוסטריה 3,000 עצים כמניין אזרחיה שנשלחו למחנות ההשמדה מאוסטריה.

(המידע באדיבות המועצה האזורית מטה יהודה, קק"ל וחברות שונות של טיולים)

בשעה זו נערכת בהיכל התרבות, העצרת העירונית לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה, בסימן - ראו, היו קהילות ואינן עוד: הקהילה היהודית ושברה. מחר תישמע בשעה 10:00 צפירת דומיה בת שתי דקות ברחבי הארץ. 

פעילויות ואירועי זיכרון נוספים שייערכו בעיר במהלך השבוע: זיכרון בסלון - כ-30 מפגשי זיכרון על השואה, פרח לניצול (החלוקה תתקיים בימים ראשון ושני) - רישום בלינק: https://forms.gle/v2GCkoyLnLv9uPQH9, בדיקת ראייה לניצולי שואה (יום ראשון), ומשואה לתקומה ושואת 7.10 - יוסף אנגל, דור שני לשואה, אב שכול וסבו של אופיר אנגל, מגיע לספר את סיפור משפחתו (רביעי, 19:45, אולם זינמן).