רמות הסוכר בדם משתנות באופן תדיר בהשפעת גורמים שונים. הכרת הגורמים שעשויים להוביל לשינויים ברמות הסוכר בדם הכרחית לכולנו ובעיקר לסוכרתיים וטרום סוכרתיים. שמירה על רמות סוכרת מאוזנות חיונית למניעת סיבוכי סוכרת לרבות מחלות לב וכלי דם, נזקים לכליות, עיוורון, רגל סוכרתית ומניעת היפוגליקמיה.

אז באלו מצבים כדי לשים לב?

צריכה מופרזת של קפאין

הודות לקפאין המצוי בקפה הסוכר בדם עלול לעלות באופן משמעותי, אפילו שתיית קפה שחור ללא קלוריות או לחלופין תה שחור, תה ירוק ומשקאות אנרגיה אחרים.

מזונות ללא סוכר

באופן אבסורדי רבים ממזונות אלה יעלו את רמות הסוכר בדם היות שהם עדיין יכולים להכיל הרבה פחמימות מעמילנים או מתוספת סוכרים כהליים. חשוב לבדוק את כמות הפחמימות הכוללת, המצוינת בסימן התזונתי על גב האריזה לפני שתתחילו לאכול.

הצטננות

רמת הסוכר בדם עולה כאשר הגוף נלחם על מנת לרפא את עצמו בזמן דלקת או זיהום. הקפידו על שתיה מרובה של מים ונוזלים אחרים לא ממותקים כדי לא להגיע למצב של התייבשות ולהימנע ממצב של היפרגליקמיה.

מתח נפשי

כשאנו חשים מתח, הגוף משחרר הורמונים שיכולים לגרום לרמת הסוכר בדם לעלות, זה שכיח יותר עבור אנשים עם סוכרת סוג 2 אבל לא רק. למדו להירגע עם נשימות עמוקות ופעילות גופנית והקפידו לעקוב אחר השינויים ברמת הסוכר בעזרת מד סוכר רציף.

צריכת אלכוהול

משקאות אלכוהוליים מכילים הרבה פחמימות, כך שבהתחלה הם יעלו את רמת הסוכר בדם. שעות לאחר צריכת השתייה, רמת הסוכר בדם עשויה לרדת. לכן חשוב להיות ערניים לתסמינים. לפיכך, שתיית אלכוהול עדיפה על קיבה מלאה.

אכילת פירות יבשים

פירות הם בחירה בריאה, אבל חשוב לשים לב שהגרסה המיובשות מכילה הרבה יותר פחמימות שיעלו לכם את רמת הסוכר. שתי כפיות של צימוקים או חמוציות מיובשות, מכילות אותה כמות קלוריות וסוכר שיש בפרי שלם.

צריכת תרופות מסוימות

ישנן תרופות אשר יכולות להעלות את רמת הסוכר בדם מפאת העובדה שמכילות סוכר או אלכוהול ולכן יש לשים לב למרכיבי התרופות. חלק מהתרופות , כמו משפחת הסטרואידים , מעודדות עלייה ברמת הסוכר בדם

מטלות הבית

ניקוי הבית או כיסוח הדשא מורידות את רמת הסוכר ולכן, יש לשים לב לתסמינים. מזג אוויר חם באופן קיצוני מקשה על שליטה ברמת הסוכר. ובארצנו הקיץ מבקר לתקופה ארוכה. לכן, חשוב להקפיד על שתייה מים מרובה כדי למנוע התייבשות והגעה למצב של היפוגליקמיה.

פעילות גופנית

לפעילות גופנית יתרונות בריאותיים רבים. אך חשוב לדעת כי פעילות גופנית מאומצת מאוד מביאה לעליה בקצב פעימות הלב ולעלייה ברמת הסוכר בדם ולאחר ההתאוששות, רמת הסוכר יורדת חזרה. חשוב לבדוק סוכר לפני התחלת אימון  כן לעקוב אחרי רמת הסוכר בדם במהלך האימון על ידי מד סוכר רציף.