במיוחד בעונת החורף, כשהשפעות וההצטננויות משתוללות, ממליצים לנו ליטול ויטמין C. כולנו מכירים את התועלת העיקרית של הוויטמין: חיזוק מערכת החיסון. אך מהן התועלות הנוספות והיתרונות של ויטמין זה שכל כך מככב בעיקר בחורף?

אנו זקוקים לוויטמין C כיוון שהגוף אינו מסוגל לייצר את הוויטמין בעצמו, אך הוא ממלא תפקידים רבים ויש לו תועלות בריאותיות רבות מעבר לחיזוק מערכת החיסון. הצריכה היומית המומלצת של ויטמין C היא 75 מיליגרם לנשים ו-90 מיליגרם לגברים. הוא מצוי בפירות ובירקות, ביניהם: תפוזים, תותים, פלפלים, ברוקולי, קייל ותרד, אך ניתן להיעזר גם בתוספי מזון כדי להשלים את צריכת הוויטמין וליהנות מהתועלות המדהימות שלו.

היתרונות של ויטמין C והדרכים שבהן תומך הוא בגוף

מסייע בספיגת ברזל: יש פעולות רבות שוויטמין C עושה בעצמו, אך הוא יכול גם לסייע לגוף לספוג את כל אבות המזון החיוניים שהוא זקוק להם, כולל ברזל. למי שצורך תזונה צמחית, הוא מסייע בספיגת ברזל לא-המי (המצוי במזונות מן הצומח) ומאחסן אותו בצורה שהגוף יכול לספוג בקלות רבה יותר. הגוף משתמש בברזל לייצור המוגלובין, חלבון בתאי הדם האדומים שמוביל חמצן מהריאות לכל חלקי הגוף. בנוסף, ממלא הברזל גורם חשוב בשמירה על תפקוד תקין של מערכת החיסון.

מגביר את קצב חילוף החומרים: ויטמין C ממלא תפקיד בשיפור תפקוד המיטוכונדריה - מבנים קטנים שנמצאים בתאים, הממירים את המזון שאנחנו אוכלים לאנרגיה, בתהליך המכונה חמצון. יש ראיות לכך שאנשים עם רמות מספיקות של ויטמין C מחמצנים יותר שומן במהלך פעילות גופנית מתונה בהשוואה לאלה עם רמות נמוכות יותר של ויטמין C. זו אינה הבטחה חד משמעית לכך שצריכת הכמות המומלצת של ויטמין C תגרום לשריפת שומן, אך זו יכולה להיות תוספת שתועיל למסע ניהול המשקל.

מפחית עייפות: כשהגוף מנסה להמיר אנרגיה והשרירים לא מקבלים את החמצן שהם זקוקים לו, עלול הדבר לגרום לעייפות. כלומר, ללא אספקה מספקת של ויטמין C שישפר את המרת האנרגיה ואת ספיגת הברזל, עלולים אתם להתמודד עם תחושת עייפות בעבודה ובאימונים. הצריכה היומית המומלצת תוכל לחזק את הגוף ולסייע בשמירה על אנרגיה.

משפר את מראה העור: שלבו מוצרי טיפוח המכילים ויטמין C בשגרת הטיפוח, עם סגולות נוגדות חמצון ותפקיד חשוב ביצירת קולגן החיוני לגמישות ומוצקות העור. ויטמין C מעניק לעור מראה צעיר וזוהר, מגן עליו מפני רעלנים ומסייע בתיקון נזקי שמש.