על פי דו"ח שפרסם השבוע משרד הבריאות, המציג עלייה משמעותית באוכלוסייה הבוגרת המעשנת, עולה כי שיעור המעשנים בישראל עומד על כ-21 אחוז. בקרב גברים עומד השיעור על כ-25.6 אחוז והוא גבוה מהממוצע במדינות האיחוד האירופי, העומד על 22.5 אחוז. כמו כן, שיעור העישון בקרב נשים עומד על כ-14.8 אחוז וגם הוא גבוה מהממוצע במדינות האיחוד האירופי, העומד על 13.9 אחוז. נתון נוסף מדאיג הוא שלמעלה מ-8,000 איש מתים בארץ בכל שנה מעישון  ומגמה זו תימשך ואף תגדל בעקבות הלחימה.  

תמונת המצב העגומה על מגפת העישון בישראל חייבת לעלות על סדר היום ויש להדגיש את הצורך במאבק בתופעת העישון ובנזקיה הקשים. צמצום תופעת העישון היא אחת המשימות החשובות בתחום בריאות הציבור, בעיקר בהסברה על השלכות העישון: מחלות ממאירות, מחלות לב וכלי דם ובכללן שבץ מוחי, מחלות נשימה, סוכרת ועוד. נזקי העישון לא מסתכמים רק במחלות, אלא גם בהשפעה הרסנית על עור הפנים. קמטים בגיל צעיר, פגיעה באספקת החמצן לעור והחלמה איטית יותר מפציעות הן רק חלק מהבעיות שנוצרות על העור.

אנו כל הזמן מדברים על נזקי שמש בהקשר של נזקים לעור ולבריאות הגוף באופן כללי, אבל לנזקי הסביבה יש חלק קריטי וחשוב בהשפעה על בריאות איברי הגוף כולו ובפרט העור. הגורמים להזדקנות העור ולסרטן העור הם רבים, אבל מושפעים מהרבה מאוד סיבות: סטטוס בריאותי, תרופות, שמש וכמובן עישון. העישון הוא אחד הגורמים הקריטיים ביותר שמשפיעים על בריאות כל אברי הגוף ובפרט העור, מה גם שלעישון ולנזקי שמש אפקט סינרגטי על הזדקנות העור.

אז איך משפיעים נזקי העישון על העור? דברים שכנראה לא ידעתם.

עישון מחמיר את נזקי השמש וגורם להם ולהשפיע ביתר שאת על שכיחות הופעת סרטן העור.

העישון פוגם בציפורניים ובגוון שלהם והוא מהווה גורם סיכון למחלות כמו פסוריאזיס וכן מאט החלמה של פצעים.

העישון פוגע בתיקון העור: חשוב שנזכור, שעם הגיל יש ירידה ביכולת העור לחדש ולתקן את עצמו כולל ריפוי פצעים. זה נכון בעיקר לחולים סוכרתיים אבל לא רק. זה אומר שהעישון יכול לעכב ריפוי פצעים.

העור מזדקן הרבה יותר מהר בקרב מעשנים: העישון מפריע לעור לנטרל רדיקלים חופשיים (שהם מזקינים את העור) וכן גורם לעלייה באנזימים שמפרקים לנו את הקולגן.

קמטים וקמטוטים: בעיקר סביב הפה. אבל לא רק. העישון גורם לירידה משמעותית באיכות העור, להגברה בסיכויי הסרטן ולמראה עור דהוי ובצבע אופייני של חום צהוב וחסר חיות. בנוסף, פוגע העישון פוגע ברמות של ויטמין A בעור. לוויטמין A תפקידים רבים בפעילות העור, השולט למעשה ומווסת את רוב תפקודיו, את חלוקת התאים, את קצב התחדשותם, ייצור קולגן ואלסטין ועוד. הוא גורם חשוב בהגנת העור מנזקים, כולל נזקי עישון. רמות נמוכות שלו בעור מביאות לסיכוי רב יותר לפתח נזקי עור ומראה בוגר.

הבשורה המשמחת - העור מחדש את עצמו: גם אם הורדתם את השימוש  במספר הסיגריות או שהחלטתם להפסיק לעשן - זו לא ברכה לבטלה. לעור יש את היכולת לחדש את עצמו. אומנם חלק מהנזקים כבר נגרמו, אבל יש יכולת השתקמות. לכן, ככל שתפסיקו מוקדם יותר לעשן, כך יצליח העור לתקן את עצמו בצורה יעילה יותר.

לסיום, טיפ למעשנים: חשוב שתקפידו גם בחורץ וכמובן בקיץ על הגנה מפני השמש, אורח חיים בריא ותזונה מאוזנת. מומלץ לפנות לקליניקות אסתטיקה המתמחות בטיפולים עם מכשור שמעודד את העור לחדש את עצמו ולהיפטר מנזקי העישון.