סמל אליה (צילום: פרטי, באדיבות דובר צה"ל)

 

היום ה-34: עם תחילת הלחימה ביום שבת, 7.10, מאות אלפי אזרחים עזבו את חייהם הפרטיים והתגייסו למילואים. הם השאירו מאחוריהם את הבית, המשפחה והעבודה, והתייצבו בבסיסים השונים כדי למלא תפקיד הכרחי בהגנה על הבית.

מלבד אנשי המילואים וכוחות הביטחון השונים, גם חיילי סדיר רבים נאלצו לחזור במהרה לבסיסים בהם הם משרתים, חלקם אף התבקשו להגיע לאזורי הלחימה בעוטף עזה ובצפון הארץ. אחד החיילים הוא סמל אליה, תושב בית שמש, שכבר ביום הראשון של הלחימה הוקפץ לדרום עוטף עזה על מנת לעזור לטהר את ישובי העוטף. הוא סייע בסיורי שטח ובאיסוף גופות. 

 

סמל אליה כהן (צילום: פרטי, באדיבות דובר צה"ל)

 

אליה הוא נהג צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) בחטיבת פארן וכיום עושה סיורים על הגדר מידי יום על מנת לשמור על הגבול ולמנוע כניסת מחבלים. כפי שפורסם בשמשנט לפני כארבע שנים, כאשר אליה היה תלמיד כיתה י"א בתיכון ברנקו וייס בעיר, המורה שלו - חן דנציגר, שהייתה בהיריון מתקדם, לקתה בדום לב והתמוטטה בשטח בית הספר. אליה, יחד עם חבריו (ניר בוזגלו ואביעד איטח), השתמשו בכלים שלמדו בבית הספר וביצעו בה פעולות החייאה אשר הצילו את חייה ואת חיי תינוקה. "הם הצילו לי את החיים", אמרה אז חן והוסיפה כי "בלעדיהם הייתי במקום אחר". 

 

תעודות ההוקרה שקיבלו אליה וחבריו מהנהלת שער העיר (צילום: ארכיון שמשנט, באדיבות אתי בן עמי)

 

הסיפור מציל חיים של המורה חן רק הוכיח כמה אליה תמיד מוכן לתרום, לעזור ולהציל חיים. ללא ספק מדובר בלוחם בכל רמ"ח אבריו. בשיחה עם שמשנט אליה מוסר לתושבי בית שמש ולכלל עם ישראל את הדברים הבאים: "אני קודם כל רוצה לחזק את כל אחיי הלוחמים, שנמצאים בדרום ובצפון, ולאחל שיחזרו הביתה במהרה. אני גם רוצה להודות לתושבי בית שמש ולכלל תושבי עם ישראל, שמחזקים אותנו בכל עת, מעודדים ומפנקים בלי הפסקה. נמשיך לשמור על המדינה שלנו ורק ביחד ננצח!". 

יש לציין כי חטיבת פארן מופקדת על אזור מערב הנגב והגבול עם מצרים. בסיסה של מפקדת החטיבה הוא בסיס קציעות אשר במערב הנגב סמוך ליישובים ניצנה וכמהין.

המון בהצלחה לסמל אליה!