בשבועות האחרונים נחשפנו כולנו בחדשות למקרים בהם נפגעו ילדים ונזקקו להליכים כירורגיים מורכבים עקב בליעת מגנטים למשחק. אבל הסכנה אינה רק לגורי האדם הסקרנים אלא גם לחיות הבית.

כמו ילדים, גם בעלי החיים אינם מודעים לסכנות או מבחינים בשוני שבין מזון 'בליע' ובין משחק או גוף זר. הרופאים הווטרינרים לחיות הבית פוגשים מקרים רבים בהם חיות מחמד בולעות גופים זרים וביניהם גם מגנטי משחק ומגיעות לכדי סכנת חיים ממשית גם עקב החומר המשתחרר מהמגנטים במערכת העיכול של בעל החיים, אך בעיקר בשל הנזק למערכת העיכול בגין בליעה של מספר מגנטים והסיכוי הגדול לחסימת מעי ופרפורציה (נקב במעי או בקיבה).

מגנטים אינם הסכנה היחידה. התופעה של בליעת גופים זרים נפוצה ושכיחה בקרב חיות הבית ורופאים וטרינרים עוסקים בהוצאתם - אם בהליכים כירורגיים ואם בהליכים אנדוסקופיים כמעט כשגרה. בין אם מדובר בצעצועים, מוצצים, כדורים, קרסים, משחקי ילדים, שאריות מזון לא אכילות לדוגמת קלחי תירס, גרביים, מגבות, הלבשה תחתונה ועוד. חיות המחמד הגרגרניות מסוגלות לבלוע כמעט הכול ויעידו על כך שלל ההליכים הכירורגיים המבוצעים מידי שנה בישראל על ידי הרופאים הווטרינרים חברי הארגון בכל רחבי הארץ.

ד"ר שלי עינב מארגון הרופאים הווטרינריים לחיות הבית: "לצערנו מדובר בתופעה יומיומית בה מובהלות חיות המחמד למרפאות ולמרכזים הרפואיים עקב חשד לבליעת גוף זר כזה או אחר. חוטים, סיכות, שיפוד למנגל, מגבות, מברג, עפרונות תכשיטים קטנים, גרביים, קונדומים ואפילו סמים מסוכנים אלו רק מעט מהדוגמאות שכמעט כל רופא ורופאה מכירים והוציאו ממערכת עיכול של חיות מחמד. לא מעט מן המקרים הללו מסתיימים בניתוחים מורכבים המחייבים פתיחה של הקיבה ו/או המעי ולעיתים אף כריתה של חלקים מהמעי, אך אין ספק כי מגנטים הם הגרועים מכל״.

במקרים אלו מבצעים הווטרינרים שורה של בדיקות מאבחנות ולא פעם נדרשים לבצע ניתוחי חירום מצילי חיים. הסכנה בבליעת גופים זרים בחתולים וכלבים היא ממשית ועלולה לגרום לחנק או פגיעה חריפה במערכת העיכול.

לסיכום, ארגון הרופאים הווטרינרים לחיות הבית בישראל מתריע ומבקש בכל לשון של בקשה להקפיד על צעצועים ומשחקים מותאמים לגזע וגודל חיות המחמד ועל סביבה ביתית בטוחה.