קיבוץ קרית ענבים נוסד בשנת 1920, קיבוץ ראשון בהר. חלוץ בכל דרך, מרגע היווסדו ועד היום כרוך סיפורו של הקיבוץ בהיסטוריה של מדינת ישראל ומעבר.

במהלך סוף השבוע האחרון חתמו התושבים שנה שלמה של אירועים לציון 100 שנים לקרית ענבים. האירועים, רובם ככולם, עסקו בהיסטוריה הקרובה והרחוקה של הקיבוץ.

לקראת האירוע המרכזי והמסכם, הגיע נגיף הקורונה וטרף את הקלפים, את החיים ואת התוכניות. אירועים בנוכחותם של מוזמנים מכובדים - ביניהם נשיא המדינה – נדחו, אך כמו לכל אורך ההיסטוריה בקרית ענבים, גם עכשיו אספו התושבים כוחות ויצאו לדרך חדשה ומאתגרת.

במהלך שבוע ה100 הורעפו על קרית ענבים ברכות מכל עבר. תחילה נשיא המדינה, ראש המועצה האזורית מטה יהודה, המשך במזכ״ל התנועה הקיבוצית ולאחריו אלוף במיל' עמוס חורב, מפקד פלוגה ח׳ של הפלמ״ח, בהוקרת תודה והערכה מרגשת לקרית ענבים. את מסכת הברכות חתמו חניכי מכינת 'קול עמי' הנמצאת בקיבוץ לצד שלט שובר שיאי עולם של "מזל טוב קרית ענבים".

בסוף השבוע, החל מיום חמישי נפתחה המפטמה - 100 שנות חדשנות חלוצית בקרית ענבים. תערוכה היסטורית של אירועים פורצי דרך, המעידים על תפיסת עולם חדשנית המקדימה את זמנה בשלל תחומים - הקמת 'תנובה', הקמת בית הספר האינטגרטיבי הראשון, הקמת קיבוצים נוספים כחלק מחשיבה אסטרטגית,  בניית מפעלים והמצאת פטנטים סביבתיים הרבה לפני שזה נדרש, חיי תרבות ודו קיום אמתי. רבים הגיעו לראות ולהתארח במקום במהלך השנים -החל מש״י עגנון, ביאליק, יצחק רבין, הלורד בלפור, בנימין נתניהו, הנשיא ויצמן, שמעון פרס , גולדה מאיר ועוד רבים וטובים. בימים ההם, שיתוף הציבור היווה ערך מרכזי בקיבוץ וההיסטוריה כולה כתובה ב'ספר החיים' שהוצב בחדר האוכל. לבאים הוענק עותק מספר ה-100, החוקר את תולדות קרית ענבים וכן עותק מספר ילדים המגולל את סיפורו של הקיבוץ.

מקרית ענבים נמסר: "התרגשנו לראות את כולם, מוחים דמעות של התרגשו, בני קיבוץ שהגיעו מכל קצווי הארץ, דורות קרובים ורחוקים, נקלטים חדשים שהצטרפו זה עתה לקיבוץ והפכו חברים ושותפים לדרך. וכמו אז גם היום, קרית ענבים ממשיכה לרגש ולמלא את הלב, כפי שכתבה ביומנה זהרה לביטוב, בת הקיבוץ ואחת הטייסות הראשונות, מתארת את חייה בקרית ענבים: "'קול אמר לי: כאן תחיי, כאן תפריחי עצים, תייערי ותעמלי, זהו מקומך'".