אני לא יודעת מה אצלכם, אבל אצלנו תמיד יותר קר בבית בקיץ מאשר בחורף. למה אתם שואלים? כי המזגן עושה שעות נוספות. כן, כן, גם חשבון החשמל. אבל מה לעשות, אנחנו אנשים שחם להם כל הזמן. גם אני, גם בעלי, גם הילדים...

ובכל שנה הסיפור חוזר על עצמו. אנחנו ישנים עם מזגן, הילדים מצטננים ומשתעלים וחולים, ובעיקר חוטפים התקפי אסטמה איומים, ההורים שלי יורדים עלינו שאנחנו חסרי אחריות ומזניחי ילדים ואנחנו משאירים את המזגן כבוי עד לסוף הקיץ מתוך רגשות אשמה כבדים. אם תוסיפו לזה את חשבון החשמל שבדרך כלל מתקבל על החודשים הללו הרי שהוא רק מעצים את רגשות האשם וההזנחה.

ובכן, לא עוד.

השנה יהיה אחרת! השנה נוכיח לכולם שאפשר לצלוח את יולי גם בלי מזגן.

טוב... בכל הקשור לילדים, כן? אצלנו המזגן יישאר. אני לא יכולה לישון בלי מזגן, באמת, לא להגזים, אבל הילדים? הם יסתדרו. מה עשו פעם אנשים לפני שהיה מזגן? הם איכשהו שרדו, נכון? אולי אפילו יותר טוב, כלומר מתו מחום, אבל לא סבלו משפעת באמצע הקיץ.

הילדים התחננו וביקשו ושוב התחננו למזגן. התשובה הייתה לא. אתם זורקים את השמיכות בלילה ואתם תתקררו, אין סיכוי! אני מודה שזה החזיק 90% ולא 100% מהזמן [היו כמה לילות חמים במיוחד בהם נשברנו, אבל בגדול ממש לא], והמזגן של הילדים שמח מאוד לנוח בחודש שפעם היה עובד הכי קשה.

סוף יולי. סוף הקייטנות. צלחנו חצי קיץ.

באמצע הלילה אני מתעוררת לקול נפץ – אה, סליחה, זה היה שיעול? – כבד.

מה לשיעול ולקיץ?

כן, כן, ניחשתם נכון. הגדול התחיל ראשון. שיעול כבד, נזלת. רק שהקטנה לא תדבק, התפללתי, אבל זה לא עזר. אחרי שבוע קיבלתי שני ילדים משתעלים ומצוננים מאוד. כל שעה שהצלחתי לישון בלילה הייתה מתנה מפני שכמו שבטח ניחשתם די מהר כל הסיפור התפתח להתקפי אסטמה וכל שעה בערך הגעתי למיטות שלהם לבדוק מה שלומם.

ההורים שלי ששמעו את השיעול והצינון התחילו לרדת עלינו שאנחנו חסרי אחריות להדליק לילדים מזגן בלילות ושבגללנו הם התקררו. לכו תסבירו להם שלא הדלקנו מזגן השנה. אין עם מי לדבר. החברים שלי ששמעו את השיעול אמרו גם הם, בנימה רפואית מקצועית משהו, שהילדים בטח התקררו מהמזגן בלילה. שיבושם להם!

ומאותו הלילה שהם התחילו עם השיעולים התחלתי להדליק מזגן בכל לילה, שלפחות אם יאשימו אותנו בהזנחה תהיה סיבה טובה!

ומה המסקנה שלי?

שאם הילדים רגישים למשהו דווקא בעונת הקיץ ופריחה מסוימת בקיץ גורמת להם להתקף אסטמה זה יקרה גם אם הם ישנו עם מזגן וגם אם הם ישנו בלי מזגן.

רק כואב לי הלב על כמויות הזיעה שהם שרפו ביולי הזה ועל קשיי השינה עקב החום.

בשנה הבאה אני אכריז מראש: בתחילת אוגוסט הילדים שלנו חולים, ככה זה! זה לא קשור למזגן! אבל משום מה יש לי הרגשה שגם זה לא יעזור.

בכל אופן בפעם הבאה שאתם מתלבטים אם להשאיר מזגן בלילה או לא, תחשבו אם המזגן הוא זה שגורם לנו להתקררות או המחשבות והפחד מהאפשרות הזאת.

שיהיה לכולנו קיץ טוב ובריא!