טיפים נבחרים: בחירת אנשי המקצוע

השלב הראשון הוא לבחור את איש המקצוע אתו רוצים לתכנן את המטבח. אם שיפוץ המטבח הוא חלק משיפוץ כולל של הבית, האדריכל או מעצב הפנים ששכרתם לפרויקט יכין כמובן תכנית גם למטבח, שתתבסס על הרצונות והצרכים שהגדרתם.

במידה והשיפוץ מתמקד במטבח בלבד, ניתן לקבל ייעוץ חד פעמי של מספר שעות מאדריכל או מעצב הפנים, על מנת שיכוון אתכם.

בשלב הבא כדאי לבחור אם אתם מעדיפים נגר פרטי או חברת מטבחים. היתרון בחברת מטבחים טמון בכך שיועצי החברה יוכלו לתת ייעוץ מקצועי ולעזור לכם לבחור את המטבח שמתאים לצרכים ולרצונות שלכם, תוך התחשבות במגבלות גודל החדר. "הזמנה מנגר היא בדרך כלל יותר זולה", אומרת אסנת אלעזרי  אם רוצים לעבוד עם נגר, אני ממליצה לראות מטבח שקיים למעלה משנה, כדי לראות עד כמה המטבח עמיד לאורך זמן".

תכנון "משולש העבודה"

תכנון המטבח לוקח בחשבון את ההרגלים והצרכים שלכם, אך הבסיס לכל מטבח נקרא "משולש עבודה",. "בקצוות המשולש נמצאים המקרר, הכיריים והכיור, כאשר נהוג לקבוע ראשית את מיקום הכיריים. בהתאם לכך קובעים את מיקום הכיור, הנמצא בסמוך, ובהמשך אליו את המקרר. במבט על התוכנית, המיקום של שלושת הפריטים הללו יוצר משולש, שהכיור במרכזו, והוא בנוי כך שהוא מספק את נוחות העבודה המקסימאלית".

משטחי עבודה

"במהלך יצירת תכניות העבודה צריך לחשוב על משטח העבודה", "יש כיום מגוון רחב של משטחי עבודה מסוגים שונים שניתן לשלב, ובלבד שנדע איך לשמור עליהם.

מבחינת חומרי גמר, הישראלים אוהבים עץ סנדוויץ´, "כי לכולנו יש סיוטים מסיבית ומלאמין. אבל במטבחי היוקרה בחו"ל משתמשים היום בסיבית דחוסה, וזאת אופציה שאפשר בהחלט לשקול אותה".

חשוב לבחור בכיור מתאים ולשים לב ליחס בין עומק הכיור לגובה הסירים.

פרזול במטבח

אני מציעה לשים לב גם לנושא הפרזול; מומלץ שצירי הדלתות יהיו של חברה טובה וראויה. כדאי להשקיע בדברים הללו יותר כסף, כדי שהארון לא יתפרק בעוד שנים אחדות, בשל השימוש הרב".

הקפידו על מגירות שאינן נטרקות בבת אחת, אלא עם מנגנון בלימה שמאפשר להן להיסגר לאט.

תכנון המותאם לצרכים שלכם

תכנית המטבח חייבת לקחת בחשבון את האנשים העובדים בו. כך למשל אם המשפחה דתית הוא חייב לכלול שני כיורים. בנוסף, במשפחות דתיות הבנות הבכורות דומיננטיות מאוד, ולכן חשוב שהמטבח יהיה בנוי כך שיתאים לגובהן. הדבר נכון גם אם בבית חיים אנשים מבוגרים.

נקודה חשובה נוספת היא האם האנשים המשתמשים במטבח הם ימניים או שמאליים – הדבר חשוב, לדוגמא, כאשר מתכננים האם מדיח הכלים יהיה מצד ימין או מצד שמאל של הכיור.

תכנון התאורה

התאורה במטבח היא סוגיה חשובה שיש להתייחס אליה עוד בשלב התכנון. לרוב נהוג להתקין במטבח תאורה כללית, המשמשת בעיקר לאווירה. בזמן עבודה במטבח, האדם העומד ליד משטח העבודה יוצר צל המקשה על הראייה. לכן, חשוב להתקין תאורה שימושית ליד אזור העבודה

מה עם מוצרי החשמל ?

תכנון המטבח לוקח בחשבון את מוצרי החשמל השונים שיפעלו בו – החל ממקרר ותנור וכלה במתקן לטיהור מים, קומקום חשמלי, אופה לחם וכדומה.

"בוחרים מוצרי חשמל תוך כדי תהליך תכנון המטבח", יש חברות מטבחים המציעות דיל של מטבח עם המכשירים המתאימים. בין אם אתם רוכשים מכשירים חדשים ובין אם אתם מביאים את הישנים, גודלם משמעותי בתכנון המטבח, בייחוד אם הם אמורים להיות "בילט אין".