ובהמשך המצווה הגדולה מכולם - "וְאָֽהַבְתָּ֥ לְרֵֽעֲךָ֖ כָּמ֑וֹךָ אֲנִ֖י יְהוָֹֽה"

אני כותבת את הפרשה אחרי יום קשה ומטלטל גיסי היקר באדם אברהם פסח בן זלדה שהתפללתי עליו בכל ערב הפרשת חלה החזיר נשמתו הזכה והטהורה לבורא.כל הזכרונות היפים היום צפו אברהם שעלה ארצה מאמריקה התחתן עם גיסתי ירדנה והקימו בית לתפארת ישראל חיבור של מרוקאי עם אמריקאית. תמיד צחקנו על זה שזה אותו הדבר רק האותיות הפוכות. איש צדיק ונעים הליכות היה גיסי היקר. עדינות נפש שלא רואים כמעט בשום מקום. מה שמחזיר אותי לשמה של הפרשה קדושים.

קדושים תהיו כי קדוש אני. אז איך מתקדשים?  אנו למדים מן הציווי קדושים תהיו שהכוונה בדברים לפי בעל העקידה שאדם יכול לבוא בטרוניה כלפי הקדוש ברוך הוא .

אותי יצרת מעפר ה' אז איך אני יכולה להגיע להתעלות כל כך עצומה ועד לקדושת כדי להיות קדוש האדם צריך לזכור דווקא את השורש הרוחני שלו, את הרוח והנשמה שניתנו בו על ידי הקב"ה ולזכור שכולנו יש חלק אלוהה ממעל וצריך לתפוס את זה תמיד ...אז איך אני יכול לקלל אם אני דומה לה' ואיך אני יכול להתנהג בצורה שאני מתנהג אם אני דומה לה' ובכלל איך אני אדבר ואתנהג לאחרים בצורה כזו שלא מכבדות את מקומי...אנחנו חלק מה'.

ועוד שאלות: ומה מבקש מאיתנו הציווי קדושים תהיו? האם זו דרישה שאפשר לעמוד בה? האם יש יתרון בדרישה זו? ואהבת לרעך כמוך - זה כלל גדול בתורה "ואהבת לרעך כמוך" ויקרא ר' עקיבא אומר: זה כלל גדול בתורה. בן עזאי אמר: "זה ספר תולדות האדם" בספר בראשית  זה כלל גדול מזה.

משל בבא מציעא: שניים שהיו מהלכים בדרך וביד אחד מהם קיתון של מים, אם שותים שניהם מתים. ואם שותה אחד מהן מגיע לישוב.דרש בן פטורא מוטב שישתו שניהם וימותו, ואל יראה אחד מהם במותו של חבירו. עד שבא רבי עקיבא ולימד: "וחי אחיך עמך" - חייך קודמים לחיי חברך. כמו שאנו אוהבים את עצמנו

הציווי שנצטווינו לאהוב זה את זה, כמו שאנו אוהבים את עצמנו , שתהיה חמלתי ואהבתי לאחי באמונה כאהבתי וחמלתי לעצמי, בממונו ובגופו וכל מה שיש לו או שהוא חפץ, וכל מה שארצה לעצמי ארצה לו כמוהו, וכל מה שלא ארצה לעצמי או לידידי, לא ארצה לו כמוהו, והוא אמרו יתברך...

ואהבת לרעך כמוך! וואו ואם ככה נתנהל שם יהיה ה'?

תשובה: כן. באהבה ביננו, שם נמצא ה' . הרב שלמה אלעזרי גיסי היקר שיחיה אמן הסביר את זה בפשטות ...המילה אהבה בגימטריה= 13. אם אני אוהבת יש - 13 ואם השני אוהב, יש עוד- 13. יחד שניהם- אני ה', גימטריה לשם ה' - 26, ולא זאת בלבד, לאהוב ללא תנאי, כמו שאנחנו אוהבים את הילדים הקטנים שלנו...

מה הם כבר משיבים לנו חיוך? ומה אנחנו לא עושים עבורם...לא ישנים, קונים, מטפלים, מחתלים וכו.. וכו...אהבה ללא תנאים זו המעלה העצומה ביותר.

גיסי היקר אוהב האדם, תמיד היית לצידנו, בשקט שלך, בענווה, במתיקות, באצילות, עם חיוך רחב. תמיד בסבר פנים יפות ועל אף פער התרבויות, אהבנו והוקרנו אותך, צחקנו ושמחנו מהיותך. אני מתפללת שתישמור על האישה והילדים הנפלאים שלך שייבחרו בחיים.

קדושים תהיו ואהבת לרעך כמוך שם נמצא ה'.

קיבלנו את חודש אייר- חודש של ישועות מעל הטבע. הצדיק מקרעסטיר רבי ישעיה בן רבי משה זכותו תגן עלינו אמן...מה יש שם בקרעסטיר שאלפי אנשים מכל החוגים רואים שם ישועות בכל העניינים?

בקרעסטיר קודם כל דאגו תמיד שליהודי יהיה משהו חם לאכול, מזין, משביע. שיהודי שבע, לך יש שפע. זו המשווא. הצדיק משפיע על השפע,על זיווג הגון, חודש של בריאות. תודה לבורא עולם, זכיתי בחסד עצום להיות לפני שנה, יום שבת, הוא יום ההילולא ג' באייר.הדליקו נר לכבודו ביום שישי הרבו בצדקה ואל תשכחו את האחר. יום שישי בבוקר, בוקר נפלא של תפילות והתרוממות רוח, להחזרת החטופים ולהצלחת חיילי צבא ההגנה לישראל, אני את והאל שלצידנו, ננצח בע"ה. 

שבת שלום.

 

על הכותבת: 

אסנת אלעזרי בעלת משרד אדריכלות עיצוב פנים יועצת בטיחות אש וחוקרת דליקות .אסנת מדריכת כלות יועצת זוגית מעבירה שיעורי תורה וערבי הפרשות חלה, 

פרשת השבוע מתוך הספר "יפה ותמה" שראה אור לעילוי נשמת בתה בר מזל זכרה לברכה אסנת הקימה עמותה ומפעל חסד "יפה כלבנה ברה כחמה".