אתי בן עמי (צילום: נחשון פילפסון)

 

בין המערכת הפוליטית למערכת התקשורתית ישנם לא מעט קווי דמיון משותפים; בשנים האחרונות אנשי תקשורת רבים עשו את המעבר מעולם התקשורת לעולם הפוליטי. רק לפני מספר חודשים הצטרפה העיתונאית בדימוס, אתי בן עמי, לרשימת סיעת הבית שלנו בראשות רינה הולנדר. בן עמי, תושבת בית שמש, אקטיביסטית ויזמית חברתית, מתמודדת לרשימת מועצת העיר, הטריגר, "שילוב נשים בפוליטיקה המקומית!".

לקראת הבחירות המקומיות שיתקיימו ביום שלישי, 27.2, ראיון עם בן עמי על ההחלטה להיכנס לביצה הפוליטית, הקשר עם הולנדר ומי לדעתה השפיע יותר על התפתחות העיר - ראש העיר לשעבר משה אבוטבול או ראש העיר בהווה ד"ר עליזה בלוך?

 

אתי בן עמי (צילום: נחשון פילפסון)

 

"לפני הכל, מרגש להתראיין מפוזיציה זו לאחר שערכתי הרבה ראיונות כעורכת תוכן של שמשנט מיום ההקמה", משתפת בן עמי בתחילת הראיון, ומציינת כי "בימים אלו אני מוצאת עצמי מעט "חשופה" בעצם ההתמודדות שלי ברשימה למועצת העיר ברשימת 'הבית שלנו' בהובלת רינה הולנדר".

בן עמי, 56, אימא של אורי מאיר, בן 12, תלמיד ביה"ס עוזיאל, עובדת ב-3 השנים האחרונות כשכירה בחברת מל"מ תים - במרכז מעגלי תעסוקה בעיר לוד, כמאמנת ומנחה דורשי עבודה ששוייכו ומקבלי הבטחת הכנסה. "כמאמנת אני מעבירה תהליכי עומק את דורשי העבודה באימון אישי וסדנאות מותאמות לחזור למעגל העבודה", מספרת בן עמי. "אני מאוד אוהבת את מה שאני עושה בהיכרות פרטנית עם בני אדם וכחלק ממטרה רחבה יותר של החברה הישראלית למגר את האבטלה, לעודד יציאה לעבודה וללימודים בהתאמה ובכך לחולל שינוי בחיים של אנשים שאיבדו את התקווה ברמה האישית והלאומית".

אחרי לא מעט שנים בעולם התקשורת - למה לך פוליטיקה עכשיו?

"שאלה מצוינת שאני שואלת את עצמי מהרגע שקיבלתי החלטה ועד לרגע זה. הטריגר היה מעורבות, בחירה ושילוב נשים בשולחן קבלת ההחלטות במועצת העיר. עניין לוקה בחסר ברמה הלאומית וברשויות המקומיות.
רעה חולה בחברה שאמורה להיות שיויונית ומתוקנת.   מכעיס אותי שנשים נדחקות למקומות לא ריאליים כעלה תאנה או קישוט רק כדי לצאת לידי חובה. כעובדה, בבית שמש ובכלל נשים מהוות 51% מכלל האוכלוסיה ובפועל, יש חוסר הלימה זועק לשמיים במעורבות ובשילוב נשים בכנסת, ממשלה, במשרדי הממשלה, ברשויות ועוד. במליאת מועצת העיר רק 2  נשים נבחרות רינה הולנדר ורה"ע עליזה בלוך, מתוך 21!
לא הגיוני, הוגן או מותאם איך שלא נהפוך את זה! בשנים עברו קיבלתי הצעות להשתלב בפוליטיקה המקומית ולא הסכמתי מסיבות אישיות ואחרות. אך בעיקר, כי אני לא מתחברת עם איך שהפוליטיקה בת ימינו נראית. 
אני מבינה יותר ויותר שברוב המקרים היא לא נקיה, לא חפה מעוולות ויש בה אתננים רבים. ועם כל זאת, עדיין יש פוליטיקאים שהם שליחי ציבור שנשלחו לממש את המטרות לשמם נבחרו. ואפשר גם אחרת. לצד זה, אני לא נאיבית, גדלתי בערוגות פוליטיות, עבדתי עם פוליטיקאים ברמה הלאומית, כך שהעולם הפוליטי לא זר עבורי". 

ספרי על היחסים וההיכרות שלך עם רינה הולנדר. 

"ההיכרות שלי עם עו"ד רינה הולנדר החלה לפני כשני עשורים כאשר חזרתי לבית שמש (לאחר שהתגוררתי ועבדתי משך 16 שנים בתל אביב) הצטרפתי למועצת נשים שהוקמה בזמנו עם נשים מכלל המגזרים. באותם ימים הבנתי שעיר ילדותי עוברת שינוי מהותי מעיירת פיתוח קטנה לעיר בישראל. שינוי שאופיין לא רק בהתרחבות דמוגרפית אלא גם בהרכב האוכלוסיות ובניסיון למתג את העיר כעיר חרדית. עם חזרתי לעיר ובעיצומו של תהליך זה הפכתי לעיתונאית, ערכתי את כתבות העומק בעיתון שופינג מקומי, לאחריו הייתי העורכת הראשית של עיתון תמורה ולימים הקמתי את מערך התוכן של שמשנט והבעלים של פורטל 'אתיקה'. במהלך כל השנים רינה ואני ביחד עם תושבים נוספים הפכנו לאקטיביסטים חברתיים הצפנו נושאים בוערים וקונפליקטים שעל סדר היום, לא ויתרנו על הניסיון לשנות החלטות עקומות שלא משרתות את הציבור כהחלטות פוליטיות או מקצועיות שגויות. שם נרקמה ההיכרות המעמיקה עם רינה. כאשר היא נבחרה כחברה במועצה הדתית כאישה ראשונה בתפקיד זה, הקשר התהדק. ומאוחר יותר כאשר מונתה לתפקיד חברה במועצת העיר ונבחרה כסגנית רה"ע ליויתי אותה וערכתי קמפיינים במהלך הקדנציה ביום האישה הבינלאומי, יום האלימות כלפי נשים, יום המאבק בסרטן השד ועוד (למען גילוי נאות, ערכתי את הקמפיינים בתשלום). מאז ועד היום אנחנו בקשר חברות והערכה הדדיים ואני שמחה על כך".

 

עם רינה הולנדר (צילום: נחשון פילפסון)

 

את ידועה בעיר כאישה שפועלת רבות למען העצמה נשית ומעמד האישה, למה זה חשוב לך כל כך?

"עניין מהותי למען איזונים. לנשים יש קול שפוי, עמוק והגיוני וחשוב שישמע! יש נטיה משחר ההיסטוריה ומימי קדם לחשוב שאישה מקומה בבית ותפקידה מוגדר. שמחה שקולן של נשים נשמע יותר ויותר כחלק מתהליך טבעי שהחברה בכללותה עוברת. יש עוד דרך ארוכה לפנינו. אולם, היום כבר ברור שהתהליך יצא לדרך ועדיין לא בעיצומו אבל הוא מהדהד. ברוח התקופה בה אנו נמצאים כולנו מבינים שבהקשר של המלחמה תפקידן של הנשים היה מהותי בלחימה, בהתראות, בתושיה של נשים שהצילו מהרג, במערך ההתנדבות בבית שמש ובכל הארץ. אני מאוד אוהבת ובעד התהליך שהחברה החרדית עוברת בהקשר זה שנשים חרדיות משולבות בהייטק, הן לומדות באקדמיה (אמנם במסגרות מותאמות בשלב זה) הן בעלות עסקים, עצמאיות, וחודרות אט אט למרכז הקונצנזוס החברתי. מאחלת כי בשלב הבא הן ישולבו גם ברשימות פוליטיות במגזר החרדי ויש מי שמנהל את המאבק הזה כמו אסתי שושן האגדית ונעמה איידן הפוליציסטית ועוד דוגמאות רבות ומוערכות. מכעיס אותי חוסר הדיסוננס בין היכולות לבין חוסר השילוב של נשים מכלל המגזרים בתפקידי מפתח. כעובדה, נשים מתנהלות אחרת הן מביאות ערך מוסף גדול לעולם הניהול ברמה המקצועית, אנושית ותפיסת המציאות. פחות כוחניות יותר מחברות, הישגיות ולא מסובכות. נשים שמות את האגו בצד. הוא לא מנהל אותן והוא לא אישיו. ובכלל, נשים כיוצרות חיים מחוברות לעצמן וכאימהות התפיסה שלהן רחבה יותר ומתכללת. אדגיש כי לא כולן כאלה יש גם דוגמאות אחרות אולם, הרוב כזה".

מלבד מעמד האישה, במה עוד תרצי להתמקד אם תייצגי את התושבים במליאה?

"הטיקט שלי הוא לא מעמד האישה. הטריגר שלי היה שילוב נשים בשולחן קבלת ההחלטות. באופן גורף כמעט כל תחום קשור לנשים שמנהלות בית ומגדלות ילדים. בנושאים כמו מגורים, חינוך, חינוך לא פורמאלי, פנאי, תחבורה ציבורית, עסקים זעירים ושאינם ועוד. 
ככלל כל תחומי האחריות של איכות החיים והחיים עצמם שזורים בהחלטות של נבחרים גברים ולא פחות של נשים".

ספרי על סיעת הבית שלנו ועל נבחרת האנשים שמייצגת אותה.

"סיעת הבית שלנו מורכבת מאנשי עשייה מוכחת מכלל חלקי העיר והשכונות, בה מיוצגות נשים באופן שיויוני.
מצרפת לינק בו ניתן לקרוא על הרזומה והחזון של כל אחד מהחברים. https://l5k.me/dI4QE_BoEJL".

 

הבית שלנו (צילום: נחשון פילפסון)

 

אחרי שתי קדנציות של משה אבוטבול כראש עיר וקדנציה אחת של עליזה בלוך - מי לדעתך השפיע יותר על התפתחות העיר?

"קטונתי מלתת ציונים לשני ראשי הערים בעבר ובהווה.
אפשר רק לציין עובדות. בשתי קדנציות בהן כיהן אבוטבול כרה"ע, בית שמש התפתחה באופן מואץ בכל הקשור לבנייה ואיכלוס, רה"ע עליזה בלוך המשיכה מגמה זו כי בית שמש ממשיכה להתפתח דמוגרפית. כתושבת העיר זו טעות. היה צריך להשהות את הבניה להתאים את התשתיות לאוכלוסיה הקיימת ורק אז להמשיך בבניה המאסיבית. אי התאמה וחוסר הלימה בריבוי אוכלוסיה על תשתיות קיימות הן קטסטרופה שכולנו עדים לה וחבל. בתקופת אבוטבול, נבנו קניונים, מרכזי קניות, היכל תרבות, מגרש כדורגל מפואר. לצד, ניסיון מיתוג העיר כחרדית  ריבוי אוכלוסיה חרדית מהזרמים השונים והתאמת דירות עבור אוכלוסיה זו.
לצד, אישור בניית שכונת נווה שמיר עבור הציבור הכללי והדתי"ל. ובפועל, רה"ע עליזה בלוך פעלה וניסתה לשנות את ההגדרה שזו תהיה שכונה כפי שתוכננה בעלת צביון לציבור הכללי, מבחן התוצאה מראה כי כוחות השוק גדולים יותר. יאמר לזכותה של עליזה כי היא ניסתה לשנות את מיתוג העיר כעיר רב תרבותית ולא כעיר חרדית ברמה הלאומית. פחות להציף מחלוקות בין מגזרים בחלק מהמקרים זה עבד בחלקם האחר פחות. רה"ע בלוך קידמה את נושא אזורי התעשייה ופיתוחה  בהבאת עסקים גדולים מה שתורם לכלכלת העיר. עליזה בלוך גם מינתה נשים בתפקידי מפתח כמו: מהנדסת העיר (שבינתיים סיימה תפקידה), מנהלת כ"א, מנהלת אגף שפ"ע, מנהלת אגף הרווחה, מנהלת אגף החינוך, מנהלת היכל התרבות ועוד. בקדנציה הנוכחית נעשתה מהפיכה בכל הקשור לתשתיות בשכונות הוותיקות, באירועי תרבות ולראשונה מונתה גם יועצת לרה"ע לקידום מעמד האישה במשרה מחאה כפי שמתחייב בחוק. והאמת, קשה להגיד מי עשה יותר או פחות מאחר וקדנציה של 10 שנים לא דומה ל- 5 שנים. נעשו דברים רבים וטובים עם השותפים והממונים בקדנציה הנוכחית".

באיזה מועמד.ת תתמכו לראשות העיר ולמה?

"עד לרגע קיום הראיון עדיין לא נסגרה סוגייה זו. 
התקיימו ועדיין יש מגעים והידברות בין הסיעה לשלושת המועמדים להגיע להבנות. אני מבינה תוך כדי תנועה שסוגייה זו בוערת למי שמתמודד לראשות העיר ולא פחות לראשי הסיעות. ביחסים מתוקנים בין פוליטיקאים הייתה אמורה להיות חלוקה מאוד ברורה מי תומך במי ולמה. אולם, לצערי, זה לא המצב". 

מה תרצי להגיד למי שעדיין מתלבט במי לבחור?

"אני צריכה לענות על שאלה זו כפוליטיקאית מתהווה כחלק משינוי שאני עוברת (מחייכת). אגיד את האמת שלי שלשמה אני מתמודדת וכפי שציינתי קודם. תושבות.ים חייבים להבין שצריך ומתבקש שיהיה איזון בנציגות גברית ונשית. נושא שצריך לתקן במהות של מקבלי ההחלטות בבואם להרכיב רשימות. נשים הן חלק בלתי נפרד מעשיה רחבת היקף וחשוב שהן ישבו בשולחן קבלת החלטות רחב ביחד עם גברים. 
בשנת 2024 אי אפשר להיות מנותק ולא לכלול נשים ברשימה מייצגת של האוכלוסיה. או לשים נשים בתחתית הרשימה רק כדאי לצאת לידי חובה.. ברשימת 'הבית שלנו' בראשות רינה הולנדר, שולבו יותר נשים מאשר בכל רשימה אחרת במקום ריאלי בשונה מסיעות אחרות! אם נשים לא יכנסו למליאה זו תהיה מליאה גברית חד גונית שלא בטוח שתחומים רבים יקודמו הם ידחפו לתחתית הרשימה כי הם פחות יעניינו קידום בתפיסה גברית רווחת. בבית שמש יש נשים מדהימות מכלל המגזרים ואין סיבה הגיונית שהן לא יקחו חלק כאשר יוחלטו נושאים בתחומים שישפעו על איכות החיים בעיר. זו תהיה תעודת עניות לתושבים בכלל ונשים בפרט!!! ממליצה לכן.ם לחשוב טוב טוב בבואכם לקלפי אם יש חשיבות להכניס נשים למליאת מועצת העיר?!". 

מה את מאחלת לעצמך ולבית שמש?

"לפני הכל, אני מאחלת למדינת ישראל בתקופה קשה זו שנדע לאן אנחנו הולכים, שיוחזרו החטופים במהירה כמשימה לאומית הכי דחופה וחשובה! ושנדע ימים טובים ומחברים בכל מובן! את בית שמש ותושביה אני אוהבת אהבת נפש. היא חלק ממי שאני והיא זורמת בעורקיי ולכן, אאחל לתושבי העיר ולעיר שתשודרג ברמה הסוציואקונומית ממדרג נמוך לגבוה יותר. שההשקעה בתושב תגדל. שתהיה סולידריות בין מגזרית בהבנה כי רק בחיבורים וראיית האחר אפשר לחיות טוב יותר. ולראייה, בזמן מלחמה כלל הציבורים סייעו ועזרו למאמץ המלחמתי באופן גורף. התאגדות סולידרית רחבת היקף ומרגשת עד דמעות. אנחנו יכולים לתרגם את זה גם בשגרה אם נעשה מאמץ משותף. לעצמי אני מאחלת, בהנחה שאבחר למועצת העיר, להיות שליחת ציבור נאמנה, קרובה לעצמי ולמען המטרות שלשמן נשלחתי, מבלי להתבלבל כי האדם עושה את התפקיד ולא הפוך".